Menu
Lesmantes
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blogi produktowe, terrarystyczne » Jak przygotować terrarium dla gekona?

Jak przygotować terrarium dla gekona?

Autor: Julia WójcikWyświetleń: 28

Jesteś początkującym hodowcą i zamierzasz hodować gekona? Czy wiesz, w jaki sposób praktycznie i profesjonalnie urządzić mu komfortowe terrarium, w którym będzie czuł się zupełnie jak w swoim naturalnym środowisku? Jeżeli szukasz informacji na ten temat, to świetnie trafiłeś. Niniejszy artykuł to fundamentalna wiedza w pigułce na temat tego, jak przygotować terrarium dla gekona.

Jak przygotować terrarium dla gekona?

 

Garść podstawowych informacji, czyli jakie terrarium dla gekona wybrać?

 

Zakupy zapewne rozpoczniesz od wyboru zbiornika hodowlanego dla swojego pupila. Jaki rozmiar zbiornika wybrać? Na pewno nie będzie Twoim zaskoczeniem to, że najważniejsze aspekty to liczba zwierząt w terrarium oraz konkretny gatunek gekona.

 

Spośród najczęściej hodowanych gekonów wyróżniamy poniższe trzy. Obok nich znajdują się proponowane wymiary terrarium dla gekona.

 

·        Orzęsiony – 40 × 40 × 50 cm.

·        Lamparci – 40 × 40 × 40 cm.

·        Płaczący – 30 × 30 × 40 cm.

 

Chcąc hodować więcej niż jedno zwierzę, powiększ zbiornik proporcjonalnie do liczby jego mieszkańców. Jedynie ostatni wymiar dotyczy co najmniej dwóch osobników – gekony płaczące nie powinny być hodowane osobno. Nastawiając się na rozród zwierząt, zaopatrz się również w pojemnik do inkubacji jajek.

 

Komfortowym wyborem będzie szklane terrarium dla gekona. Szkło nie ulega odkształceniom, jest solidne, przezroczyste i profesjonalne. Szklana ściana nie spleśnieje, co jest bardzo ważne w przypadku hodowli zwierząt egzotycznych.

 

Jak przygotować terrarium dla gekona? Zdecyduj się na profesjonalne podłoże

 

Jakie podłoże powinno znaleźć się w specjalistycznym terrarium dla gekona? Szukaj wyłącznie materiałów wysokiej jakości, wolnych od pleśni i grzybów. Tutaj możesz sprawdzić, jak wybrać podłoże do terrarium.

 

Czym powinno się charakteryzować odpowiednie podłoże dla gekona?

·        Nie może być zbyt drobne – zwierzę może je połknąć.

·        Nie powinno pylić – może uszkodzić drogi oddechowe jaszczurki.

·        Musi być odpowiednio lekkie i dostosowane do rozmiaru zwierzęcia.

·        Musi być wolne od zanieczyszczeń wszelkiego typu.

·        Nie może utrudniać poruszania.

 

Dobrym wyborem jest włókno kokosowe – jego właściwości sprawią, że wilgoć będzie utrzymana na odpowiednim poziomie. Nie dopuść do jego przesuszenia. Innym przykładem podłoża jest piasek, warto jednak unikać zbyt drobnego. W przypadku młodych gekonów niektórzy terraryści zalecają jedynie ręczniki papierowe – zwierzęta nie będą próbowały kosztować piasku, nie ulegną zaczopowaniu.

Dorosłe gekony orzęsione mogą być trzymane na mieszance gleb – doskonale sprawdzi się bioaktywne podłoże z ekipą sprzątającą. Możesz przystroić je delikatnie mchem na powierzchni.

 

Jakie akcesoria są niezbędne w terrarium gekona?

 

Które akcesoria do terrarium gekona są niezbędne? Tak naprawdę jest ich kilka.

 

·        Oświetlenie, ogrzewanie.

·        Miska na wodę i pożywienie.

·        Jaskinie, kryjówki.

·        Higrometr, termometr.

·        Elementy wystroju odzwierciedlające środowisko naturalne.

 

Właściwy wybór oświetlenia i elementów grzewczych jest niezwykle ważny. Może to być na przykład żarówka Repti UVB. Wspomoże ona naturalną syntezę witaminy D3 oraz naturalne procesy życiowe zwierzęcia.

 

Miska na owady z pewnością Ci się przyda, pozwala utrzymać niektóre z nich w jednym miejscu, np. larwy mącznika. Tutaj możesz dowiedzieć się, jak karmić gekona lamparciego. Nie zapominaj również o miseczce na wodę.

 

Jaskinie i kryjówki pomogą zwierzęciu poczuć się „jak w domu”. Samo wybierze, czy chce przebywać w zaciszu, czy w obrębie wyspy cieplnej. Higrometr i termometr umożliwią Ci pomiar parametrów takich jak wilgotność i temperatura – jest to niezwykle ważne do utrzymania odpowiedniego klimatu, imitującego środowisko naturalne.

 

Zależnie od gatunku, który chcesz hodować, terrarium gekona będzie wyglądać nieco inaczej. Gekon lamparci jest naziemny, dlatego wystarczą mu bezpieczne kamienie, jaskinie, delikatne skałki, z których nie spadnie. Pozostałe gekony będą się wspinać. Możesz zaprojektować swoje terrarium tak, aby odwzorowywało np. las tropikalny. W tym wypadku przydadzą Ci się wszelkie fragmenty kory, gałęzie, żywe i sztuczne rośliny.

 

Masz wątpliwości dotyczące doboru sprzętu do terrarium gekona? Rozwiej je, kontaktując się z lesmantes.pl. Profesjonaliści pomogą Ci wybrać odpowiedni sprzęt do terrarium gekona.

 

 


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blogi produktowe, terrarystyczne
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu