Menu
Lesmantes
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blogi produktowe, terrarystyczne » Jak wybrać podłoże do terrarium?

Jak wybrać podłoże do terrarium?

Autor: Julia Wójcik Wyświetleń: 77
Tworząc od podstaw terrarium dla swojego zwierzęcia, na pewno stajesz przed skomplikowanymi wyborami. Wiesz, że potrzebujesz profesjonalnego oświetlenia – na przykład grzewczego, a także kryjówek czy misek na owady. O ile wybór akcesoriów może być prostą przyjemnością, o tyle wybór innego, ważnego elementu, jakim jest podłoże do terrarium, może być nieoczywisty. Zatem jak wybrać podłoże do terrarium, aby było odpowiednie?
 

Podłoże do terrarium – najważniejsze informacje na początekJeżeli jesteś hodowcą, który miał pod swoją opieką niejedno zwierzę, to zapewne te informacje będą dla Ciebie powtórką. Ale jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z terrarystyką – a może zaczynają ją Twoje dzieci i chcecie uporządkować wiadomości na temat tego, jak jakie podłoże do terrarium będzie najlepsze – warto na samym początku zapamiętać dwie ważne rzeczy.
 
  • Podłoże powinno być wybierane na podstawie potrzeb konkretnego gatunku zwierzęcia – węża, agamy, gekona, kameleona, pająka, owada, ssaka, żółwia czy żaby.
  • Podłoże musi być naprawdę wysokiej jakości – dlatego warto nabyć je u zaufanego dostawcy, który ma rzetelną wiedzę na temat terrarystyki. Od tego zależy m.in. zdrowie i dobrobyt Twojego pupila.
 
Ten element wyposażenia terrarium pełni wiele ról, m.in. utrzymuje odpowiednią wilgoć, pochłania nieprzyjemne zapachy, w tym także mocz zwierząt. Sprawia, że łatwiej jest poruszać się podopiecznym po powierzchni terrarium, służy jako kryjówka bądź legowisko. Mogą być w nim również inkubowane jaja. Dodatkowo prezentuje się atrakcyjnie dla oka, wypełniając przestrzeń i czyniąc ją kompletną. Podłoże jest także doskonałym izolatorem ciepła.
 

Jakie podłoże do terrarium będzie najbardziej optymalne? Zwróć uwagę na te aspektyPoszukując podłoża do terrarium, zawróć uwagę na to, aby:
 
  • nie pyliło – pod żadnym pozorem nie powinno się ono znaleźć w drogach oddechowych zwierzęcia;
  • nie miało zbyt małych elementów – dostosuj je do gatunku który hodujesz i wieku Twojego pupila, aby nie mógł on zjeść podłoża;
  • było wysterylizowane, wolne od grzybów, bakterii, zanieczyszczeń i nawozów sztucznych;
  • było skomponowane z naturalnych elementów – torf, drewno, mech naturalny, kokos. Wyjątkiem może być wysokiej jakości podłoże typu dywanowego, które jest bezpieczne, chłonne i praktyczne – sprawdzi się w terrarium płazów i gadów, w tym wodnych.
 

Rodzaje najpopularniejszych podłoży do terrarium – zastosowanieWśród najpopularniejszych i najchętniej stosowanych podłoży do terrarium wyróżnić można te wykonane z naturalnego kokosa, np. chips kokosowy lub włókna kokosowe. Takie podłoże doskonale sprawdzi się w terrariach tropikalnych, ponieważ bardzo dobrze utrzymuje wilgoć. Nie gnije, nie pleśnieje, jest naturalne i wydajne. Chips kokosowy po zalaniu wodą znacznie zwiększa swoją objętość, jest więc wydajnym podłożem. Będzie odpowiednie dla żółwi, gekona orzęsionego, kameleona jemeńskiego, rzekotki zielonej, węża zbożowego, dla owadów i pajęczaków.

Podłoże torfowe jest bardzo chętnie wykorzystywane w terrarystyce. Można łączyć je z mchem torfowcem, keramzytem i wermikulitem. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb danego gatunku. Szczególnie jeśli chodzi o rośliny – sam torf to niestety za mało. Połączyć go można dodatkowo z podłożem bioaktywnym, które świetnie nadaje się do hodowli równonogów. Podłoże torfowe będzie odpowiednie dla pająków, owadów, niektórych gadów i płazów.

Podłoże drewniane, np. z włókien topoli sprawdzi się w terrarium ssaków czy węży. Nie prowadzi do zaczopowań. Jest odpowiednie także dla żółwi, niektórych gekonów, a także do inkubacji jaj. Jest sterylne i w pełni naturalne.

Szukasz akcesoriów i podłoża do terrarium? Zapraszamy na naszą stronę główną!

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blogi produktowe, terrarystyczne
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu