Menu
Lesmantes
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blogi produktowe, terrarystyczne » Jak karmić gekona lamparciego?

Jak karmić gekona lamparciego?

Autor: Julia Wójcik Wyświetleń: 101

Gekon lamparci (Eublefar lamparci) to chętnie wybierana przez hodowców jaszczurka. Bardzo wdzięcznie prezentuje się w terrarium ze względu na swoje wyjątkowe wybarwienie i jest stosunkowo łatwy w hodowli. Zanim jednak zdecydujesz się na kupno gekona, warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z zasadami żywienia tego zwierzęcia. Nawet jeśli masz doświadczenie w opiece nad gekonem orzęsionym, pomiędzy tymi dwoma gatunkami występują różnice w diecie. Jak zatem karmić gekona lamparciego?

 

Karmienie gekona lamparciego – co powinieneś wiedzieć na początek?Przede wszystkim podstawową różnicą między żywieniem gekona lamparciego a orzęsionego jest to, że pierwszy z nich jest drapieżnikiem. A to oznacza, że nie je roślin i owoców. Jeżeli więc do tej pory hodowałeś drugi gatunek gekona – tutaj pora na pewną zmianę nawyków.

Podstawą diety gekona lamparciego są owady karmowe. Warto w tym celu pozyskiwać je z zaufanego źródła, a nie łapać samemu. Chociaż niektórzy dopuszczają taką opcję, nigdy tak naprawdę nie masz pewności, czy łąkowe owady nie są zainfekowane, chore lub nie noszą w sobie zanieczyszczeń, które mogłyby zaszkodzić Twojemu pupilowi.
Karmienie gekona lamparciego warto oprzeć na karmówce od świadomego, profesjonalnego dostawcy, aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Ważna jest także terminowość wysyłki, jeżeli nie kupujesz owadów stacjonarnie.


 

Jak karmić gekona lamparciego? Zwróć uwagę na potrzeby zwierzęciaChcąc uczynić karmienie gekona lamparciego jak najbardziej wartościowym i optymalnym dla jego rozwoju, zwróć uwagę na potrzeby konkretnego osobnika. W jakim jest wieku? Jest mały i młody, dorosły i silny, czy też słabszy i starszy?

Te aspekty mają znaczenie – na przykład larwy mącznika młynarka małym i słabszym gadom warto podawać zanim ich chitynowy pancerz stanie się twardy, czyli najlepiej od razu po wylince. Silny, dorosły gekon nie będzie miał jednak z nimi problemu.

A może już teraz wiesz, że będziesz opiekować się samiczką gekona lamparciego w ciąży? Wartościowym pokarmem dla nich będą na przykład pożywne, tłuste oseski myszy. Samcom gekonów raczej ich nie podawaj – chyba że dosyć rzadko.


 

Owady w diecie gekonów lamparcich – gatunki owadów karmowych

 


Ruchliwe owady są ważnym elementem karmienia gekona lamparciego, ponieważ polowanie na nie wspiera naturalne instynkty tych jaszczurek i zachęca do ruchu. Jakie owady karmowe będą najlepsze w diecie gekona?
 
  • Larwy mączników i jedwabników – są bogate w białko. Mącznik może być podany w  misce na owady, z której nie ucieknie i nie rozbiegnie się po terrarium, natomiast jedwabniki raczej łatwiej kupić już nieżywe, w puszce. Są jednak wartościowe i dobrze jest się za nimi rozejrzeć.
  • Świerszcze – bananowe, kubańskie, domowe. Są ruchliwe, więc doskonale wzmagają wrodzony instynkt łowcy u Twojego zwierzęcia. Są bogate w tłuszcz, dlatego naprawdę roztropnie podejdź do komponowania różnorodnej diety dla gekona, by uniknąć nadwagi.
  • Młoda szarańcza – są skoczne i szybkie, najlepiej podawać pustynną i wędrowną szarańczę.
  • Karaczany – np. DUBIA - karaczan argentyński, szary, zielony czy turecki.
  • Mysie oseski – jak już zostało wspomniane, są bardzo odżywcze dla samic w ciąży oraz tuż po złożeniu jaj. Dla samców raczej jako dosyć rzadka, okazyjna przekąska, ale doskonale poradzą sobie bez niej.
  • Przekąska: larwy mola woskowego oraz drewnojady. Nie często, ponieważ te pierwsze są dość tłuste, a te drugie mogą w nadmiarze doprowadzić do problemów z układem trawiennym, np. zaczopowania.
 


Suplementacja – czy karmienie gekona lamparciego powinno być nią wspomagane?Jak karmić gekona lamparciego, aby dieta była naprawdę kompletna? Pamiętaj, że im bardziej urozmaicony pokarm, tym lepiej. Warto jednak wspomagać się suplementami, np. wapniem w proszku.

Możesz także od czasu do czasu, a najlepiej raz w tygodniu, wzmacniać żywienie preparatami witaminowymi. W tym celu posyp owady karmowe proszkiem witaminowym. Możesz także karmić owady owocami, warzywami oraz liśćmi. Składniki odżywcze poprzez zjedzenie takiego mącznika czy świerszcza trafią do organizmu Twojego gekona.

Nie zapomnij także o stałym dostępie do wody – powinieneś wymieniać ją codziennie.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blogi produktowe, terrarystyczne
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu