Menu
Lesmantes
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blogi produktowe, terrarystyczne » Co musi zawierać terrarium dla kameleona?

Co musi zawierać terrarium dla kameleona?

Autor: Julia WójcikWyświetleń: 35

Kameleony to jaszczurki o niezwykle spektakularnym wyglądzie. Często wybierany kameleon jemeński czy lamparci to marzenie niejednego terrarysty – zarówno tego początkującego, jak i solidnie zaznajomionego z tematem hodowli egzotycznych zwierząt. Wyjątkowy tryb życia tych gadów stwarza pytanie: jak przygotować terrarium dla kameleona tak, aby spełniało ono wszystkie jego wymagania? Dowiedz się, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę.

Co musi zawierać terrarium dla kameleona?

 

Wysokość terrarium kameleona

 

Terraria dla kameleona muszą być odpowiednio wysokie – i jest to warunek absolutnie konieczny. To jaszczurka, która nie tylko osiąga spore rozmiary, ale przede wszystkim zdecydowanie nie prowadzi naziemnego trybu życia. Częste wspinaczki i eksploracja terenu są na porządku dziennym.

Dlatego nie oszczędzaj na wielkości zbiornika dla Twojego pupila. Minimalne rozmiary terrarium dla kameleona to około 90 × 60 × 120 cm. Te wymiary dotyczą akurat jednego samca kameleona jemeńskiego – dla lamparciego oraz dla samic obu gatunków mogą być nieco mniejsze, ale naprawdę dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na duży zbiornik.

 

Zastanawiasz się, z czego powinno być wykonane terrarium? Najlepiej, aby przynajmniej dwie jego ściany były zrobione z siatki, która nie tylko zapewnia dobrą wentylację i cyrkulację powietrza, lecz także stanowi kolejną powierzchnię, po której zwierzę może się wspinać. Niektórzy hodowcy wykonują je samodzielnie, ale pamiętaj, że zawsze możesz zakupić gotowe, w sklepie terrarystycznym.

 

Jak doświetlić i ogrzać terrarium dla kameleona?

 

Czy kameleon potrzebuje dodatkowego wyposażenia odpowiedzialnego za oświetlenie i dogrzewanie zbiornika hodowlanego? To jaszczurka, która potrzebuje promieniowania odpowiedzialnego za syntezę witaminy D3, a także wyspy cieplnej. Co będzie Ci potrzebne?

 

·        Żarówka UVB.

·        Żarówka grzewcza.

 

Tylko w ten sposób zadbasz o to, by wszystkie procesy życiowe kameleona były unormowane i naturalne. Bez powyższych elementów jego zdrowie byłoby zagrożone – a tego z pewnością nie chcesz. Dlatego zdecyduj się na sprzęt wysokiej klasy, odpowiednio dostosowany do rozmiaru terrarium dla kameleona.

W terrarium kameleona sprawdzi się żarówka UVB 5.0, którą bez problemu zestawisz z żarówką grzewczą oraz taką, która będzie emitować światło dzienne.

 

Jakie podłoże sprawdzi się w terrariach dla kameleona?

 

Czy kameleon w ogóle potrzebuje podłoża, skoro spędza tak wiele czasu na lianach i gałęziach? Zapewne nie będzie dla Ciebie niespodzianką fakt, że potrzebuje. A w tym wypadku najlepiej sprawdzą się takie podłoża, jak:

 

·        Torf,

·        chips kokosowy,

·        podłoże bioaktywne z ekipą sprzątającą,

·        bukowe drewno.

 

Niektórzy proponują także ręczniki papierowe. Prawdopodobnie zgodzisz się jednak, że ani nie przypominają one naturalnych warunków życia tego gada, ani nie są specjalnie atrakcyjnie wizualne. Przeczytaj tutaj, jak wybrać podłoże do terrarium, jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości.

 

Wpodłożu bioaktywnym żyje tak zwana ekipa sprzątająca – np. prosionki, skoczogonki, które nie tylko czyszczą terrarium m.in. z odchodów, lecz także mogą stanowić urozmaicenie pokarmu. Jeżeli zakupisz je z zaufanego źródła, masz pewność, że nie będą mieć pasożytów i są zdrowe – nie zaszkodzą Twojemu pupilowi.

Zawsze obserwuj zachowanie swojego zwierzęcia – czy nie próbuje on jeść fragmentów podłoża? Zwracaj także uwagę, aby nie pleśniało. Poziom wilgotności w zbiorniku tego gada powinien wynosić około 50%.

 

W co jeszcze muszą być wyposażone terraria dla kameleona?

 

Przygotuj swojemu pupilowi plac zabaw. To jeden z najciekawszych etapów projektowania terrarium dla kameleona. Co Ci się przyda?

 

·        Liany,

·        gałęzie,

·        korzenie,

·        kawałki kory,

·        sztuczne (lub żywe) rośliny.

 

Te elementy wystroju terrarium porozstawiaj tak, aby zwierzę mogło bez problemu przemieszczać się pomiędzy nimi – to znaczy, że nie mogą być ani zbyt blisko siebie, ani zbyt daleko. Są jednak konieczne do odwzorowania warunków, w których żyją kameleony. Ciekawie zaprojektowane terrarium to także bardziej interesujące obserwacje dla Ciebie, a dla jaszczurki – okazja do ruchu i eksploracji.

 

Szczególnie przydatna może okazać się liana z mchem, którą możesz wygiąć i uformować wedle upodobań. Jest wodoodporna, prezentuje się realistycznie, a w dodatku możesz ją łączyć z innymi lianami.

Jeżeli zdecydujesz się na rośliny (a warto je umieścić w zbiorniku), to nie pomijaj roślin wiszących. Będą one ciekawym urozmaiceniem wystroju i powierzchnią, z której zwierzę będzie spijać wodę.

 

Co na koniec? Akcesoria niezbędne w terrarium dla kameleona

 

Tworzenie zbiornika dla kameleona zwieńcz dodaniem takich akcesoriów jak miseczka na owady, termometr i higrometr, fogger lub wodospad. Zakup także spryskiwacz i pęsetę, która ułatwi Ci karmienie zwierzęcia żywymi owadami — są niezbędne w diecie kameleona.

 

Dowiedz się, jakie akcesoria wybrać do terrarium i zaplanuj przemyślane zakupy w profesjonalnym sklepie terrarystycznym – wtedy masz pewność, że doskonale spełnią swoją funkcję. Nie bój się również zapytać – zespół lesmantes.pl pomoże Ci w doborze odpowiedniego asortymentu dla Twojego egzotycznego gada.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blogi produktowe, terrarystyczne
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu