Hodowla Drosophila melanogaster (muszek jest początkowo kilkaset, mają od około 2-3 mm i są nielotne).
Hodowla starcza na około 1-2 miesięcy w zależności od sposobu użytkowania, opieki i warunków.
Od czasu do czasu należy do niej dolać odrobinę wody, wytrząsać nadmiar muszek (np. skarmiać, zakładać nowe hodowle) oraz usuwać martwe muszki.
Pożywka, która znajduje się w hodowli, nie jest pożywką przemysłową z proszku. Jest przygotowywana na bieżąco ze świeżych, wysokojakościowych produktów-> oznacza to, że skarmiane Drosophila melanogaster lepiej nasycą inne zwierzaki, mają wyższą wartość odżywczą.
Ciemnienie pożywki jest naturalnym procesem.
Forma nielotna Drosophila melanogaster zachowuje pewną zdolność do szybowania, wykonywania dłuższych skoków (szczególnie w przypadku mniejszych osobników z dłuższymi skrzydłami).
Wymagania:
Temperatura: pokojowa (nie niżej niż 18°C)
Muszka owocowa, naukowo znana jako Drosophila melanogaster i należąca do rodziny Drosophilidae, jest doskonałą karmówką.
Kto nie zna małej muszki owocówki, która pojawia się nagle wszędzie tam, gdzie są dojrzałe owoce? Ten owad jest tak powszechny, że przez długi czas uznawany był za żywy dowód na abiogenezę, czyli samorództwo, ponieważ wydawało się, że powstaje samoistnie z resztek owoców i warzyw.
Drosophila melanogaster, zwana również muszką owocową, octówką, karłówką lub po prostu drozofila, jest organizmem modelowym, który jest powszechnie wykorzystywany przez naukowców do badań genetycznych.
Drosophila melanogaster została wybrana jako organizm modelowy ze względu na szereg podstawowych cech, takich jak:
- małą liczbę chromosomów,
- rozdzielnopłciowość,
- łatwy do zauważenia dymorfizm płciowy,
- posiadanie chromosomów płci, co umożliwia badanie dziedziczenia cech sprzężonych z płcią,
- łatwość w zakładaniu hodowli (temperatura optymalna wynosi 18-25°C),
- niezwykle krótki cykl życiowy (11 dni od jaja do imago),
- liczne, żywotne potomstwo.
Aby zapewnić prawidłowy rozwój D. melanogaster, konieczne są następujące warunki:- optymalna temperatura wynosząca 18-25°C,
- stały dostęp powietrza oraz dobra wentylacja,
- wilgotność utrzymywana na poziomie około 60%,
- wieloskładnikowa pożywka, np. oferowana w sklepie typu instant,
- odpowiednie pojemniki hodowlane.
Dymorfizm płciowy u D. melanogaster:
Normalne, niezmienione osobniki posiadają brązową kutikulę, duże okrągłe oczy o barwie ceglastoczerwonej (każde oko złożone jest z około 740-780 cylindrycznych jednostek - ommatidiów), normalnie rozwinięte skrzydła z widocznymi żyłkami podłużnymi i poprzecznymi, oraz ciało pokryte szczecinkami. Samiec różni się od samicy w następujący sposób:
-jest mniejszy niż samica
-posiada tzw. grzebień płciowy na śródstopiu pierwszej pary odnóży krocznych
-trzy ostatnie segmenty ciała są połączone i skierowane na stronę brzuszną, tworząc czarne zakończenie odwłoka
Mutacje morfologiczne u D. melanogaster dotyczą m.in. między innymi takich cech jak wielkość, kształt i barwa oczu, barwa kutikuli, wykształcenie żyłek poprzecznych na skrzydłach, liczba, długość i rozmieszczenie szczecinek. Większość z tych mutacji jest recesywna, z wyjątkiem mutacji Curled (Curly, Cu) i Bar (B).
Zachowania godowe D. melanogaster:
Wśród 2 tysięcy gatunków muszek owocowych wyróżniamy specyficzne zachowania godowe. Samiec wykonuje taniec godowy za samicą, podążając za nią w odległości 0,1 mm, odstawiając jedno skrzydło na bok i wprawiając je w wibrację. Choć taniec wygląda bardzo podobnie u wszystkich Drosophila spp, samica jest w stanie rozpoznać partnera ze swojego własnego gatunku. W odpowiedzi na taniec samica może zatrzymać się i pozwolić samcowi na obmacanie się trąbką, co jest równoznaczne z przyzwoleniem na stosunek, lub odskoczyć, odlecieć lub bić skrzydłami. Podczas tańca godowego samiec wydaje dźwięki, brzęcząc w charakterystycznej tonacji, która stanowi kod rozpoznawczy dla każdego gatunku muszki owocowej. Samiec D. melanogaster wydaje dźwięk o częstotliwości (300 Hz) 29 razy na sekundę. Jeśli samica odpowie długim i pojedynczym brzęczeniem, wówczas samiec odlatuje.
Drosophila melanogaster, czyli muszka owocowa, przechodzi następujący cykl życiowy:- zapłodnienie wewnętrzne
- samica składa jaja na powierzchni pożywki
- w ciągu 24 godzin od zniesienia jaj następuje wylęg larw
- w trakcie kolejnych 5 dni larwa przechodzi trzy wylinki: L1 → L2 → L3
- larwy prowadzą niezwykle aktywny tryb życia
- przepoczwarzenie larwy następuje po 5 dniach (owad przechodzi histolizę i histogenezę narządów wewnętrznych)
- z poczwarek wydostają się osobniki dorosłe
- po około 12 godzinach są one zdolne do rozmnażania
- całość cyklu życiowego trwa około 11-12 dni
- samiec żyje około 30 dni, a samica około 20 dni i składa około 60 jaj dziennie, co daje około 1000 jaj w ciągu życia!
Planujesz hodowlę Drosophila melanogaster? Sprawdź ofertę naszego sklepu terrarystycznego i zapoznaj się z artykułem dotyczącym hodowli muszek owocowych.