Menu
Lesmantes
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blogi produktowe, terrarystyczne » Jaki ptasznik na początek?

Jaki ptasznik na początek?

Autor: Julia Wójcik Wyświetleń: 1164

Pająk ptasznik to fascynujące i mało wymagające zwierzę. Jest również popularnym zwierzęciem terrarystycznym wśród początkujących hodowców. Dobranie najlepszego pająka dla początkującego nie jest łatwe. Przed zakupem pierwszego pająka należy pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków w terrarium dla wybranego gatunku i zgromadzeniu jak największej wiedzy. Z naszą pomocą wybór pierwszego pająka ptasznika będzie banalnie prosty!

Jaki ptasznik na początek?
Chromatopelma cyaneopubescens (dorosła samica)
 

Ptasznik a tarantula – nazewnictwo

Nazwa ptasznik i tarantula bywają stosowane wymiennie. Ptasznik po angielsku to tarantula. Jednak nie każdy duży, włochaty pająk to ptasznik i nie każda tarantula jest ptasznikiem. Określenie tarantula jest nazwą zwyczajową pająków właściwych z rodzaju Lycosa, liczących 235 gatunków. 14 z tych gatunków występuje w środkowej i południowej Europie. Przykładami są tarantula włoska (Lycosa tarantula) i tarantula ukraińska/rosyjska (Lycosa singoriensis).

Czy ptasznik jest jadowity?

Tak, wszystkie opisane gatunki ptaszników posiadają jad o złożonym składzie. Ptaszniki są drapieżnikami (żywią się głównie bezkręgowcami i małymi kręgowcami). Jad służy ptasznikom przede wszystkim do osłabiania (unieruchamiania), zabijania i trawienia zewnętrznego ofiary.

Czy można brać ptasznika na ręce?

Nie, nie należy brać ptasznika na ręce. Głaskanie również nie jest wskazane. Ptaszniki są jadowite, mają spore pazury jadowe, niektóre gatunki posiadają włoski parzące wykazujące właściwości drażniące. Do operowania w terrarium nawet łagodnego gatunku ptasznika powinno korzystać się z pęsety odpowiedniej długości.

Jak długo żyje ptasznik?

Długość życia ptasznika zależy od jego gatunku i płci. Wynosi od kilku lat (dla ptaszników nadrzewnych oraz samców) do około 20 lat (m.in. dla wolno rosnących ptaszników z rodzaju Brachypelma).

Ile kosztuje pająk ptasznik?

Cena ptasznika zależy od jego gatunku i wielkości. Ceny popularnych ptaszników dla osób początkujących oscylują w granicach 20-150 złotych.

Rodzaje ptaszników

W hobby ze względu na potencjał (moc) jadu ptasznika oraz miejsce występowania wyróżniamy:

-ptaszniki ”Nowego Świata” (Ameryka Północna, Południowa)

Ptaszniki z tego rejonu zazwyczaj posiadają słaby jad (o niższym potencjale)… w związku z tym nadają się dla początkujących i średnio-zaawansowanych hodowców.

-ptaszniki ”Starego Świata”  (Afryka, Azja + Australia)

Ptaszniki z tego rejonu zazwyczaj charakteryzują się jadem o wyższym potencjale, a ich temperament jest bardziej defensywny (wykazują większą skłonność do atakowania, obrony). Nie są polecane dla początkujących terrarystów. 

Ze względu na dominujący tryb życia oraz budowę wyróżniamy:

-ptaszniki nadrzewne

Ptaszniki nadrzewne są zazwyczaj skoczne, szybkie, posiadają jad o wyższym potencjale. Wymagają pionowego terrarium i pewnego obycia z behawiorem ptaszników.

-ptaszniki naziemne

Ptaszniki naziemne prowadzą głównie naziemny tryb życia. Niektóre z ptaszników naziemnych, które dodatkowo zaliczamy do ptaszników Nowego Świata, będą odpowiednie dla początkujących terrarystów.

-ptaszniki podziemne

Ptaszniki podziemne są zazwyczaj skryte głęboko pod ziemią, mają mocny jad i nie są polecane dla początkujących terrarystów.

Najpopularniejsze gatunki ptaszników odpowiednie dla początkującego

W terrarystyce przyjmuje się, że najlepszymi dla początkującego hodowcy są ptaszniki, które są mało defensywne, powolne, posiadające słaby jad i wykazujące dużą odporność na wahania temperatury, wilgotności. 

Popularne i odporne ptaszniki dla osób początkujących to:

-ptasznik olbrzymi (Lasiodora parahybana) w hobby nazywany Paraśka

-ptasznik kędzierzawy (Tliltocatl albopilosus) w hobby nazywany Kędzior

-ptasznik chromka (Chromatopelma cyaneopubescens)

-ptasznik białokolanowy (Acanthoscurria geniculata) w hobby nazywany Gienia

-ptasznik czerwonokolanowy (Brachypelma hamorii (ex. smithi)) w hobby nazywany Braśka, Bracha

-ptasznik goliat (Theraphosa blondi)

Jeszcze przed zakupem ptasznika należy zgromadzić wszelkie przedmioty niezbędne do hodowli. Hodowla ptaszników jest prosta (nie ma tutaj wymogu posiadania dużego terrarium) i nie nadweręża zasobów finansowych początkujących hodowców.

Do hodowli ptasznika należy zaopatrzyć się w:

-pojemnik hodowlany dobrany do wielkości pająka i jego dominującego trybu życia (jeśli pojemnik ma wykonaną wentylację, jej średnica musi być mniejsza od średnicy karapaksu –”płytka”, wokół której znajdują się odnóża pająka ptasznika- danego osobnika),

-torf kokosowy lub podłoże bioaktywne,

-pęseta,

-spryskiwacz,

-kryjówka dla ptasznika,

-owady karmowe dla ptasznika (odpowiedniej wielkości i typu),

-elementy dekoracyjne.

Szukasz więcej informacji na temat aranżacji terrarium? Zapraszamy tu:
Jak przygotować terrarium dla ptasznika?


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blogi produktowe, terrarystyczne
Dbamy o Twoją prywatność! Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają nam dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu