Menu
Lesmantes
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blogi produktowe, terrarystyczne » Jak przygotować terrarium dla ptasznika?

Jak przygotować terrarium dla ptasznika?

Autor: Julia WójcikWyświetleń: 117

Jak przygotować terrarium dla ptasznika? Na czym się skupić i jakie wyposażenie jest niezbędne w zbiorniku pająka? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

 

 

Jakie terrarium dla ptasznika wybrać?

 

 

Rozmiar pojemnika hodowlanego dostosuj do rozmiarów pająka. Jeżeli Twój ptasznik jest jeszcze niewielki, nie umieszczaj go od razu w pełnowymiarowym terrarium. Mogłoby mu to utrudnić polowanie na pożywienie, a Tobie jego lokalizację i obserwację.

 

Na początku możesz trzymać go nawet w niewielkiej kliszówce(która sprawdzi się jako mini terrarium dla ptasznika) lub tubie. Kiedy osobnik będzie większy, możesz wprowadzić go do terrarium – dobrym wyborem będzie plastikowe terrarium lub terrarium szklane z otwieraniem typu gilotyna. Wybór szklanego terrarium ułatwi Ci obserwację swojego zwierzęcia, a także zapewni mu bezpieczeństwo – szkło jest odporne na pleśnie czy odkształcenie lub zarysowania.

 

 

Nie bez znaczenia jest także to, czy szukasz:
 

·        terrarium dla ptasznika nadrzewnego,

·        terrarium dla ptasznika naziemnego,

·        terrarium dla ptasznika podziemnego.

 

 

W terrarium dla ptasznika nadrzewnego dobrym wyborem będzie pionowy zbiornik, w którym umieścisz odpowiednie elementy wystroju imitujące na przykład las deszczowy.

 

Terrarium dla ptasznika naziemnego powinno być poziome i niezbyt wysokie. Terrarium o wysokości maksymalnie 25 cm lub 30 cm zabezpieczy Twojego podrośniętego pająka przed obrażeniami i upadkami.

Mniejsze pająki muszą mieć odpowiednio niższe terraria.

 

Na terrarium dla ptasznika podziemnego najlepiej sprawdzi się terrarium typ C, które znacząco ułatwia obserwację pupila i wszelkie czynności dookoła jego terrarium.
 

 

Czym ogrzewać terrarium dla ptasznika i jaki sprzęt w nim umieścić?

 

 

Jak przygotować terrarium dla ptasznika, aby zapewnić mu odpowiednio wysoką temperaturę? Aby Twój pająk miał wewnątrz terrarium odpowiednie warunki, możesz wybrać jedną z kilku opcji:

 

 

·        kabel grzewczy,

·        żarówkę,

·        matę.

 

 

Uważaj jednak, aby pupil nie uległ poparzeniom lub przegrzaniu. Dołóż do tego zestawu następujące akcesoria do terrarium ptasznika: higrometr analogowy lub wygodny oraz cyfrowy termometr. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność, przyda Ci się także miseczka na wodę oraz zraszacz. Poziom wilgotności dostosuj zawsze do konkretnego gatunku pająka.

 

 

Jak przygotować terrarium dla ptasznika — podłoże

 

 

Najlepszym rodzajem podłoża dla pająka będzie torf z włókna kokosowego. Możesz je zakupić w dwóch wygodnych formach – sypkie, w postaci brykietu lub dysku. Wybierając drugą opcję, namocz podłoże przed umieszczeniem go w pojemniku hodowlanym.

 

Co jest zdecydowaną zaletą tego typu specjalistycznego podłoża? Przede wszystkim jest ono bezpieczne, naturalne, wolne od grzybów i bardzo dobrze utrzymuje wilgoć. Sprawdź, jak wybrać podłoże do terrarium i wybierz to, które najbardziej spełni wymagania Twojego podopiecznego. Jest to niezwykle ważny element wyposażenia terrarium, który powinien być bardzo dobrej jakości.

 

 

Co jeszcze możesz umieścić w terrarium dla ptasznika?
 

·        Wermikulit,

·        chips kokosowy,

·        piasek,

·        drewno.

 

 

Pamiętaj jednak, że nie każdy typ podłoża będzie odpowiedni w każdym terrarium. Drewno czy piasek to surowce przeznaczone raczej do suchych i przewiewnych terrariów, np. pustynnych. Wykorzystać możesz także nieco mchu – jako ozdobę na powierzchni głównego podłoża.

 

 

Akcesoria do terrarium ptasznika – jaki wystrój terrarium ptasznika będzie najlepszy?

 

 

 

Aby zapewnić komfortowe warunki, wystrój terrarium będzie się różnić w zależności od rodzaju i gatunku pająka ptasznika.

 

O ile terrarium dla ptasznika podziemnego wypełnisz głównie podłożem, to zupełnie inaczej będzie w przypadku dwóch pozostałych typów pająków. Ptasznik naziemny nie potrzebuje wysokich ozdób i akcesoriów w swoim zbiorniku. Możesz zorganizować mu gotową kryjówkę, na przykład w postaci jaskini do terrarium, a także włożyć sztuczne rośliny. Dobrym pomysłem będą także kawałki kory albo fragment kokosa.

 

Pająk nadrzewny, jak zapewne się domyślasz, będzie potrzebował wyższego terrarium, w którym znajdą się konary, kawałki kory i elementy, po których będzie mógł się wspinać – takie jak gałęzie. Możesz posadzić także żywe lub sztuczne rośliny. Prawdopodobnie będzie to terrarium, które ma odwzorowywać środowisko tropikalne. Możesz w nim umieścić także atrakcyjnie wyglądające groty lub kryjówki.

 

Podstawową zasadą jest sprawdzanie, czy w Twoim zbiorniku hodowlanym nie pojawia się pleśń – zadbaj o odpowiednią wentylację i dobrej jakości produkty.

 


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blogi produktowe, terrarystyczne
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu