Menu
Lesmantes
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blogi produktowe, terrarystyczne » Jaka lampa grzewcza do terrarium?

Jaka lampa grzewcza do terrarium?

Autor: Julia WójcikWyświetleń: 161
Jaka lampa grzewcza do terrarium?


Lampa grzewcza do terrarium to zestaw składający się z żarówki grzewczej oraz osłony, której popularna nazwa to klosz.

Do terrarium należy dobrać lampę dopasowaną do potrzeb konkretnego gatunku gada. Dzięki temu zapewnimy mu komfort i najlepsze odwzorowanie naturalnych warunków. Najpierw sprawdź wymagania zwierzęcia, powierzchnię terrarium, a następnie dopasuj do konkretnego gatunku i osobnika odpowiednią oprawę oraz żarówkę. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które ułatwią dokonanie odpowiedniego wyboru.

-Wysokość terrarium wpływa na to, jak efektywnie ciepło rozprzestrzeni się wewnątrz. Dla wyższych terrariów, o większej objętości, konieczne może być zastosowanie lampy o wyższej mocy, aby zapewnić odpowiednią temperaturę na niższych poziomach.

-Moc żarówki powinna być dostosowana do potrzeb cieplnych konkretnego gada. Gatunki różnią się w swoich preferencjach temperaturowych - niektóre wymagają wyższych temperatur, podczas gdy inne czują się lepiej w chłodniejszym otoczeniu. Dlatego ważne jest, aby dobrać moc żarówki tak, aby była w stanie utrzymać wymaganą temperaturę na obszarze, na którym gady najczęściej przebywają.

-Zachowanie gada także ma znaczenie. Jeśli jest aktywny w ciągu dnia, to lampa powinna emitować nie tylko ciepło, ale także odpowiednie spektrum światła. Jeśli gad jest aktywny głównie nocą, to lampę grzewczą można stosować w połączeniu z innym źródłem ciepła, aby nie zakłócać naturalnego rytmu jego aktywności.

Lampa grzewcza dla agamy brodatej

W przypadku agam, istotne jest stworzenie takich warunków cieplnych w ich terrarium, które umożliwią im wygrzewanie się na wyspie ciepła. Dla utrzymania podwyższonej temperatury przez całą dobę, konieczne będzie zastosowanie połączenia dwóch różnych lamp grzewczych.

Ponieważ agama brodata potrzebuje również wyższej temperatury w nocy, ceramiczna żarówka grzewcza jest odpowiednim wyborem. Te emitory ciepła nie generują światła, co eliminuje efekt stroboskopowy, który mógłby występować przy użyciu tradycyjnych żarówek grzewczych.

W jednej z ceramicznych oprawek można umieścić typową żarówkę grzewczą basking spot, która emituje promieniowanie UVA. Ważne jest, aby dobrać ją tak, aby była nieco słabsza niż zalecana żarówka do danego rozmiaru terrarium. W drugiej oprawce ceramicznej można umieścić emiter ciepła, który będzie podtrzymywał konkretną temperaturę.

Żarówka grzewcza basking spot powinna być włączona tylko podczas cyklu dnia, podczas gdy emiter ceramiczny -regulowany przez termostat- utrzymuje odpowiednią temperaturę przez całą dobę.

Nie zapominajmy także o zapewnieniu źródła promieniowania UVB, które jest niezbędne dla zdrowia agam brodatych, ponieważ pomaga w syntezie witaminy D3, niezbędnej do metabolizmu wapnia. Dostarczanie odpowiedniego źródła promieniowania UVB zapobiegnie problemom zdrowotnym, takim jak krzywica kości i inne schorzenia związane z brakiem wystarczającej ilości promieniowania UVB.

Lampa grzewcza do terrarium dla węża

Warto mieć na uwadze, że dla wielu gatunków węży, takich jak pytony królewskie, siatkowe czy węże zbożowe, istnieją lepsze metody ogrzewania niż tradycyjna lampa grzewcza. Maty grzewcze są często preferowanym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku niskich pojemników hodowlanych. Charakteryzują się one niewielkim rozmiarem, ogrzewają większą powierzchnię i nie generują światła.

W sytuacji, gdy chcemy ogrzać terrarium dla węża, warto rozważyć zestaw dwóch rodzajów lamp:

1.      Lampa na dzień: Jest to lampa wyposażona w żarówkę grzewczą typu basking. Dobrze jest wybrać żarówkę o nieco niższej mocy niż zalecana dla danego rozmiaru terrarium. Montujemy ją w ceramicznej oprawie i podłączamy do wyłącznika czasowego. Zadaniem tej lampy będzie utrzymywanie wyższej temperatury niż temperatura otoczenia w ciągu dnia.

2.      Promiennik podczerwieni lub emiter ceramiczny z termostatem: Montujemy go na drugiej oprawie ceramicznej i podłączamy do termostatu. Ten rodzaj ogrzewania będzie odpowiedni do podgrzewania terrarium w nocy i wspomagania działania pierwszej lampy w ciągu dnia. Jednocześnie ważne jest, że te urządzenia grzewcze nie emitują światła, co pozytywnie wpływa na zachowanie poprawnego rytmu dnia i nocy.

W przypadku gadów, takich jak węże, nie jest konieczne dostarczanie promieniowania UVB, ponieważ większość węży, nie potrzebuje go do syntezy witaminy D3.

Lampa grzewcza do terrarium dla gekona lamparciego

Dla gekona lamparciego odpowiednią lampą będzie żarówka typu moonlight lub infrared, zamontowana w ceramicznej oprawie. W przypadku, gdy terrarium jest odpowiednio urządzone i ma wystarczającą wysokość, nie jest konieczne stosowanie siatki osłaniającej sprzęt grzewczy. Gekony lamparcie są nocnymi zwierzętami, które zazwyczaj nie wspinają się.

Warto zapewnić gekonowi lekko podwyższoną temperaturę w ciągu dnia, aby stworzyć warunki zbliżone do tych, które panują w jego naturalnym środowisku. Właściwa temperatura pomaga zachować dobre samopoczucie i zdrowie tego gada.

Lampa grzewcza dla gekona orzęsionego

Gekony orzęsione są niewymagającymi gadami, co sprawia, że wiele osób trzyma je bez użycia lampy. Jednak, zastosowanie żarówki infrared lub żarówki typu "światło księżyca" może być konieczne, jeżeli temperatura w pomieszczeniu hodowlanym spada poniżej 21 stopni Celsjusza.

Gekony orzęsione zazwyczaj dobrze przystosowują się do warunków otoczenia, ale dostarczenie im lekkiego podgrzania w nocy, może wpłynąć pozytywnie na ich zachowanie i zdrowie. Ważne jest, aby stale monitorować temperaturę w terrarium i zapewnić odpowiednie warunki, które umożliwią gekonom orzęsionym zachowanie naturalnego rytmu dobowego.

Lampa grzewcza do terrarium dla kameleona

Dla kameleonów, zastosowanie odpowiedniej żarówki grzewczej, emitującej promieniowanie UVA, wraz z ceramiczną oprawką, jest korzystnym rozwiązaniem. Kameleonowate są zwierzętami, które bardzo dobrze się wspinają, więc ważne jest, aby uniknąć ryzyka poparzenia ich rogów i kasków. Koniecznie trzeba zastosować siatkę zabezpieczającą wszelkie źródła ciepła, która ochroni zwierzę przed bezpośrednim kontaktem z gorącą żarówką.

W przeciwieństwie do niektórych innych gadów, kameleony nie wymagają dodatkowego dogrzewania w nocy. Ich środowisko naturalne charakteryzuje się znacznymi nocnymi spadkami temperatur. Takie warunki są dla nich naturalne oraz akceptowalne.

Dobrym przykładem jest kameleon jemeński, który w swoim naturalnym środowisku, od listopada do lutego, doświadcza spadków temperatur nocnych nawet do 8°C. Podobnie, kameleon lamparci, który występuje na Madagaskarze, może mierzyć się z równie niskimi temperaturami w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Dlatego najważniejsze jest zapewnienie kameleonowi możliwości wygrzewania się na słońcu rano. Można to osiągnąć, instalując lampę grzewczą z żarówką basking spot, co pozwoli zwierzęciu na regulowanie temperatury ciała poprzez wygrzewanie się na gałęzi w górnej części jego terrarium.

Dla dobra kameleona, warto także pamiętać o dostarczeniu odpowiedniego oświetlenia UVB, ponieważ jest to kluczowe dla utrzymania zdrowia kości.

Lampa grzewcza do terrarium dla żółwia

Najodpowiedniejszą lampą dla żółwi lądowych jest lampa typu Solar. W związku z tym, że terraria dla żółwi lądowych zazwyczaj mają większe wymiary niż te przeznaczone dla jaszczurek, konieczne jest wykorzystanie mocniejszej żarówki grzewczej.

Żarówki typu Solar są wyjątkowe, ponieważ pełnią funkcje 3 w 1: generują światło, promieniowanie UVB oraz ciepło. Dla najlepszych efektów warto zastosować żarówkę Solar o nieco niższej mocy, niż zalecana przez producenta i wspomóc ją drugą lampą grzewczą, która emituje ciepło bez światła. Do tego celu świetnie nadają się ceramiczne emitery ciepła lub żarówki typu "intense basking".

Obie żarówki montuje się w ceramicznych oprawach i można je zabezpieczyć siatką metalową, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzęcia wewnątrz terrarium. W przypadku wybiegów lub bardzo wysokich terrariów, warto rozważyć klosze do lamp grzewczych, które często posiadają wbudowaną osłonę z siatki. Możliwości montażu są różne i zależą od konkretnego modelu, producenta.

Należy pamiętać, że niezwykle ważne jest również dostarczenie źródła promieniowania UVB. Żółwie potrzebują go do syntezy witaminy D3, niezbędnej do prawidłowego przyswajania wapnia. Dlatego zawsze należy zapewnić odpowiednie źródło promieniowania UVB dla dobrego zdrowia i dobrostanu żółwi.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blogi produktowe, terrarystyczne
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu