Kupując 1 komplet otrzymasz 100 sztuk najmniejszych karaczanów- nimfy o wielkości około 1 - 1,8 cm.
Karaczany hodujemy w dobrych, higienicznych warunkach, ich dieta jest zróżnicowana - są karmione głównie owocami (banany, jabłka, gruszki), warzywami. Ponadto mają stały dostęp do otrębów oraz innych suchych pokarmów.
Karaczany są dość powolne, wspinają się po gładkich powierzchniach, nie latają, są odporne, niewybredne i bardzo długo żyją. Madagaskary nadają się na zwierzęta hodowane w ramach pasji, hobby lub na pokarm.
Owady te świetnie nadają się jako pokarm dla różnych zwierząt owadożernych hodowanych w domach np. jaszczurek, pająków, modliszek i ssaków (jeże).
Owady pakujemy w przeddzień wysyłki lub w dniu wysyłki, aby zawsze docierały w świetnej kondycji!
Do pojemnika na drogę zawsze dorzucamy trochę pożywienia, żeby zwierzaki trafiały do naszych Klientów nakarmione. Owady będą w wentylowanych pojemniku oraz zostaną odpowiednio zabezpieczone, aby nie rozlazły się wewnątrz paczki.
Karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa) to gatunek owada, popularny w hodowlach terrarystycznych. Dzięki swojemu dużemu rozmiarowi i zwykle licznej obsadzie w terrarium, wzbudza on duże zainteresowanie u oglądających. Co więcej, syczenie, które wydaje, gdy jest zdenerwowany lub podnoszony, robi wrażenie. Słychać je także podczas przepychanek między poszczególnymi osobnikami. Karaczan ten potrafi chodzić po szybach, co trzeba brać pod uwagę przy urządzaniu terrarium, nawet gdy mamy do czynienia z dużymi i ciężkimi osobnikami.
Karaczan madagaskarski to bezskrzydły owad, osiągający długość od 7 do 8 cm. Głowa i przedplecze są czarne lub czarno-brunatne, a kolejne segmenty tułowia brązowe z ciemnym obrzeżeniem i nielicznymi plamkami. Odwłok jest brązowy, często z dwoma rzędami czarnych plamek na każdym segmencie. Samice mają gładkie i wypukłe przedplecze, a samce charakteryzuje półksiężycowata listwa. Odnóża są ciemne, z kolcami na goleniach. Larwy karaczana madagaskarskiego są brunatne i czarne, silnie grzbieto-brzusznie spłaszczone oraz mają wydłużony kształt - są mniej "pękate" niż larwy wielu innych gatunków karaczanów.
Karaczan madagaskarski występuje naturalnie na Madagaskarze. Jest to owad tropikalny, który aktywny jest głównie nocą i wieczorem, a także przy niezbyt intensywnym oświetleniu w dzień. W hodowli zalecamy stosowanie podłoża z mieszanki torfu z podłożem bioaktywnym o grubości minimum 2-3 cm. Na ściółce układa się duże kawałki kory, korzenie, próchno, liście bukowe i dębowe, a także płaskie kamienie, między którymi owady mogą się chować. Ściankę tylną terrarium można wykleić korą, korkiem lub bambusem. Terrarium powinno mieć miseczkę z wodą, ale nie powinno zawierać roślin, ponieważ zostaną one szybko zniszczone. Ważne jest, aby terrarium miało odpowiednią powierzchnię i liczbę miejsc, w których owady mogą czuć się bezpiecznie.
Hodowla karaczanów – kilka wskazówek
Hodowla karaczanów jest ciekawym zajęciem, które może dostarczyć wiele satysfakcji. Jak jednak postępować, aby owady czuły się dobrze i rozwijały się prawidłowo? Oto kilka wskazówek:
Oświetlenie – karaczany potrzebują około 10-12 godzin dziennego światła, ale nie jest to dla nich kluczowe. Dlatego oświetlenie może być słabe lub można z niego zrezygnować, pozostawiając dostęp do naturalnego, niezbyt silnego światła.
Temperatura – najlepiej utrzymywać temperaturę między 27 a 29°C, ale może być ona niższa, o ile nie spadnie poniżej 20°C. Temperatura wpływa zarówno na tempo wzrostu larw, jak i na długość życia dorosłych owadów.
Wilgotność – w hodowli karaczanów wilgotność powinna wynosić około 60-80%. Terrarium codziennie powinno być zraszane letnią wodą. W przypadku grubej warstwy podłoża i ogrzewania "podłogowego" (kablem grzewczym) można nieco oszczędzać na podlewaniu.
Żywienie – karaczany madagaskarskie można karmić zarówno pokarmem mokrym, jak i suchym. Do mokrego pokarmu należą owoce, tarta marchew, liście mniszka lekarskiego, kapusta pekińska, cykoria, babka, gotowane i surowe jarzyny, zioła. Jeżeli chodzi o suchy pokarm, to polecamy stosowanie płatków owsianych, otrębów pszennych oraz dodatku białka zwierzęcego. Należy jednak uważać, aby pokarm nie zapleśniał, ponieważ karaczany niechętnie jedzą pokarm nieświeży i zły jakościowo. Zawsze należy podawać pokarm w miseczce.
Dymorfizm płciowy – płeć karaczanów można rozpoznać po przedpleczu. U samicy przedplecze jest gładkie i wypukłe, u samca występuje charakterystyczna listwa.
Rozmnażanie – karaczany są gatunkiem jajożyworodnym, a w jednym miocie może pojawić się kilkadziesiąt sztuk larw. Larwy są początkowo czarne, owalne i dość gładkie, z jasnymi plamkami na grzbietowej stronie tułowia. Młode bardzo szybko zwiększają rozmiary i po kilku wylinkach stają się brunatno-czarne. W zależności od temperatury, dostępności i rodzaju pokarmu rozwój trwa od pół roku do 9 miesięcy.