Menu
Lesmantes
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blogi produktowe, terrarystyczne » Hodowla i życie rybika piekarniczego (Thermobia domestica): Poradnik

Hodowla i życie rybika piekarniczego (Thermobia domestica): Poradnik

Autor: Julia Wójcik Wyświetleń: 81
Rybik pierkarniczy

Rybik piekarniczy, również znany jako Thermobia domestica, jest niewielkim owadem bezskrzydłym o zazwyczaj 1-1,5 cm długości, należącym do rzędu Zygentoma. Jest to popularna karmówka dla nimf modliszek, pająków oraz np. drzewołazów i jaszczurek. Wyróżnia go niska zawartość chityny, wysoka odporność na zmienne warunki środowiska (choć nie sprzyjają one rozmnażaniu), długowieczność oraz bezpieczeństwo (owady te nie zaatakują twojego pupila i nie staną się nieproszoną plagą w domu w klimacie umiarkowanym ciepłym przejściowym).

Preferuje on cieplejsze środowisko i wymaga niskiej wilgotności. Spotyka się go w piekarniach, w pobliżu różnych źródeł ciepła oraz pod skałami i w ściółce. Niemniej jednak, w odpowiednio suchym i ciepłym środowisku, owady te mogą stawać się szkodnikami, szczególnie w archiwach, bibliotekach i muzeach. Istnieją także doniesienia o szkodach wyrządzanych przez nie w przechowywanych i transportowanych produktach spożywczych. Oprócz rybika piekarniczego, do gatunków uznawanych za szkodniki zalicza się rybik cukrowy.

 

Jak hodować rybiki?

Hodowla rybików jest stosunkowo prosta, ponieważ są one niezwykle odporne na różne czynniki. Podobnie jak w przypadku większości owadów karmowych, wytłaczanki mogą stanowić odpowiednie miejsce do życia dla rybików i będą stanowiły dodatkowe źródło pokarmu. Należy pamiętać o zapewnieniu dużej i efektywnej wentylacji w pojemniku hodowlanym. Faunarium świetnie sprawdzi się jako terrarium dla tego gatunku!

Warunki hodowli rybików są relatywnie łatwe do uzyskania i utrzymania, preferują one suche oraz ciepłe środowisko. Osobiście trzymam moje rybiki w temperaturze około 30-40°C, a nawet czasem 50°C.

 

Czym karmić Thermobia domestica?

Pokarm podstawowy dostępny na stronie lesmantes.pl może stanowić główne źródło białka, jednak rybiki spożywają niewielkie ilości, dlatego ważne jest zachowanie umiaru w karmieniu. Wysokobiałkowy pokarm wzbogacony, jest również dobrym wyborem, ponieważ rybiki żywią się resztkami zawierającymi węglowodany, skrobię i białko, takimi jak naskórek czy papier. Warto zapewnić im źródło wody w formie hydrożelu.
 

Rozmnażanie

Rozmnażanie rybików opiera się głównie na utrzymaniu bardzo wysokiej temperatury, o której wspomniałam wcześniej. Następnym istotnym elementem jest zapewnienie luźnej, nieubitej waty, umieszczonej w jednej części pojemnika hodowlanego po stronie, gdzie panuje najwyższa temperatura. To właśnie w niej owady składają swoje jaja, które mają charakterystyczny czerwonawy lub brązowy kolor.

Osiągają dojrzałość płciową już po 3-4 miesiącach, co jest szybsze niż w przypadku rybika cukrowego (6-12 miesięcy). Samice rybika piekarniczego zaczynają składać jaja jedynie przy odpowiedniej temperaturze. Ze względu na długość życia osobników tego gatunku, która wynosi około 3-5 lat, samica może złożyć nawet do 6000 jaj w ciągu życia.

Po okresie inkubacji trwającym 12-13 dni, wylęgają się nimfy, które są wielkością porównywalne do nimf skoczogonków.

Niestety, hodowla rybików może być kosztowna ze względu na potrzebę utrzymania odpowiedniej temperatury (w tym ogrzewania), a także stosunkowo długi czas dojrzewania, co przekłada się na ich wysoką cenę wśród zwierząt karmowych.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blogi produktowe, terrarystyczne
Dbamy o Twoją prywatność! Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają nam dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu