Menu
Lesmantes
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blogi produktowe, terrarystyczne » Co jest potrzebne do hodowli modliszki?

Co jest potrzebne do hodowli modliszki?

Wyświetleń: 55

Co jest potrzebne do hodowli modliszki?


Hodowla dużego owada o intrygującym wyglądzie i pięknym wybarwieniu może być niezwykle ekscytująca. To właśnie dlatego hodowcy i pasjonaci terrarystyki tak często decydują się na hodowlę modliszki. Co najważniejsze, istnieje co najmniej kilka gatunków tego owada, które idealnie nadają się dla osób początkujących. Jeżeli zatem jesteś właśnie taką osobą – trafiłeś bardzo dobrze! Wskażemy, jakie elementy wyposażenia terrarium dla modliszki okażą się niezbędne. Dowiesz się także, czym karmić modliszkę i jakie warunki hodowli są dla niej optymalne.

Hodowla modliszki – jak zacząć?


Jako osoba początkująca, wybierz taki gatunek modliszki, który jest prosty w hodowli i odporny na ewentualne błędy. Świetnie sprawdzą się takie gatunki, jak:
  • Hierodula Membranacea – to modliszka o pięknym, zielonym kolorze w stadium imago. Jest duża, dorosły owad może osiągnąć nawet do 10 cm długości. Dlatego będzie to okaz idealny do obserwacji. Jest aktywna, rozmnaża się chętnie, ale przede wszystkim także – licznie.
  • Sphodromantis lineola – nazywana African Mantis, modliszka o różnorodnym wybarwieniu ciała: od zielonego do różnych odcieni pomarańczy, brązu. Dorasta do około 6,5 cm w stadium imago.
  • Rhombodera validaowad pochodzący m.in. z Tajlandii i Indonezji. Dorasta do 9 cm.
  • Deroplatys desiccata – modliszka, która przypomina liść. Osobniki należy trzymać w terrarium pojedynczo. Dorasta do 8 cm, a długość jej życia trwa nawet do 14 miesięcy w przypadku samicy. Warto zdecydować się na nią mając minimalne doświadczenie z innymi, wymienionymi wyżej gatunkami.
Przed zakupem konkretnego owada warto zgłębić nieco specjalistycznej literatury, aby dowiedzieć się, jak hodować modliszkę danego gatunku. Chociaż większość z nich ma podobne potrzeby i wymagania, mogę się one nieznacznie różnić pomiędzy sobą.

Jak hodować modliszkę? Odpowiednie terrarium dla modliszki


Wybór odpowiedniego pojemnika hodowlanego jest ważny, ponieważ to od niego między innymi będzie zależeć bezpieczeństwo owada podczas wylinki. W czym zatem powinna odbywać się hodowla modliszki?

Pojemnik dostosuj do wymiarów modliszki. Najważniejsze jest jej bezpieczeństwo podczas wylinki, dlatego jego wysokość powinna przekraczać przynajmniej 3 długości ciała owada. Od góry warto przykryć zbiornik siatką, co gwarantuje lepszą przyczepność. Na początek może to być niewielka kliszówka, pojemnik na mocz lub tuba z wentylacją. Wraz ze wzrostem pupila możesz powiększać jego przestrzeń życiową. Dla imago odpowiednie będzie niewielkie terrarium (np. 20 × 20 × 30), faunarium lub pojemnik hodowlany.

Planując wystrój terrarium dla modliszki, warto pamiętać o tym, że zanim owad stanie się imago, musi przechodzić linienie bez żadnych zakłóceń – dlatego warto wstrzymać się z przesadnymi dekoracjami z patyków czy gałązek. Dobrym wyborem jest montaż siatki zarówno na jednej ze ścianek, jak i na suficie terrarium. Powinno być ono również przewiewne. Jako podłoże możesz wykorzystać nawet papierowe ręczniki kuchenne, ale także torf – włókno kokosowe lub wermikulit.

Terrarium należy co jakiś czas spryskiwać, aby zapewnić owadowi optymalną wilgotność – niezbędną podczas linienia. Z tego względu warto umieścić w nim torf, który dobrze podtrzyma wilgotność w pojemniku.

Czym karmić modliszkę? Różnorodność to podstawa


Różnorodna dieta jest absolutną podstawą w hodowli modliszki i wszystkich zwierząt egzotycznych. Jak dbać o modliszkę w kwestii odpowiedniego żywienia?

Najmniejszym modliszkom możesz podawać Drosophila melanogaster lub Drosophila hydei, czyli popularne muszki owocówki.

Kiedy modliszka jest już większa, odpowiednim pokarmem będą muchy, na przykład wyhodowane z wędkarskiej „pinki”. Podawać możesz także świerszcze, karaczany oraz barciaka mniejszego i większego.


Prostota hodowli modliszki polega również między innymi na tym, że pokarm dla tych owadów to popularne i łatwo dostępne owady karmowe. 

Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące hodowli modliszki, pamiętaj, że LESMANTES tworzy zespół profesjonalistów – chętnie pomogą Ci w doborze odpowiednich pojemników hodowlanych i karmówki dla Twojego pupila.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blogi produktowe, terrarystyczne
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu